W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

Jak przygotować psa do zabiegu?


Zabieg chirurgiczny i związana z nim narkoza są wydarzeniem, do którego właściciel i czworonożny pacjent powinni się odpowiednio przygotować. Idealnym postępowaniem przed zabiegiem jest wykonanie właściwych badań, które pozwolą lekarzowi weterynarii ocenić stan pacjenta:

- badania krwi (morfologia, biochemia, krzepliwość)
- RTG klatki piersiowej
- ECHO SERCA
- głodówka przed zabiegiem - minimum 12h (woda do 2 h przed operacją)
- zabiegi na przewodzie pokarmowym wymagają co najmniej 24 h głodówki



jak-przygotowac-do-zabiegu

PROFILAKTYKA PRZECIW KLESZCZOM


Bardzo ważnym elementem w ochronie zdrowia Naszych czworonogów jest profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym, w tym kleszczom.

Kleszcze mogą być nosicielami wielu niebezpiecznych patogenów i podczas żerowania na zwierzęciu pojawia się znaczne ryzyko przeniesienia chorób, zwanych wektorowymi.

Należy pamiętać, że w Polsce sezon na kleszcze występuje od marca do listopada. Kleszcze najczęściej bytują w trawach, niskich gałęziach drzew (maksymalna wysokość na jaką są w stanie się wspinać to 120-150 cm) zarówno w środowisku miejskim jak i podmiejskim.

Istnieje wiele rodzajów preparatów chroniących zwierzęta przed inwazją kleszczy. Różnią się one sposobem podania i długością działania:

  • preparaty typu spot on czyli „wylewane na skórę” - czas działania do 4 tygodni
  • tabletki do żucia ( tylko dla psów) – w zależności od preparatu czas działania waha się od 4 tygodni do 3 miesięcy
  • obroże – czas działania do 8 miesięcy w zależności od rodzaju obroży.

 

Poniżej przedstawione zostały najważniejsze choroby wektorowe.

BABESZJOZA wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis canis. Choroba ma charakter sezonowy, obejmujący okres od kwietnia do listopada z dwoma szczytami występowania, przypadającymi na kwiecień/maj i wrzesień/październik. Wektorem przenoszącym chorobę są kleszcze – aby doszło do przeniesienia patogenu, kleszcz musi żerować na zwierzęciu minimum 2-3 dni. Okres inkubacji ( czyli czas od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby) wynosi 4-6 dni. Babesia atakuje erytrocyty (czerwone krwinki) prowadząc do rozwoju niedokrwistości, a w cięższych przypadkach do dysfunkcji wielonarządowej. Objawy choroby są mało specyficzne i obejmują apatię, gorączkę, odwodnienie, czasami na początku choroby mogą pojawić się wymioty i biegunka.

 

BORELIOZA (Choroba z Lyme) wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi sensu lato. Wektorem przenoszącym chorobę są kleszcze – aby doszło do przeniesienia patogenu czas żerowania kleszcza musi wynieść ok 24h. U psów najczęściej choroba ma przebieg bezobjawowy. W przypadku pojawienia się objawów, co ma zazwyczaj miejsce po 2-5 miesiącach od zakażenia, można zaobserwować apatię, gorączkę, pogorszenie apetytu. U psów choroba głównie przebiega w postaci stawowej – obrzęk i bolesność jednego lub kilku stawów, najczęściej stawu nadgarstkowego i stępu. Mogą również pojawić się objawy ze strony układu nerwowego w postaci zmiany zachowania zwierzęcia, ataków padaczkowych lub jednostronnego porażenia nerwów twarzowych oraz uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Do ras psów, najbardziej wrażliwych na zakażenie zalicza się labradory, golden retrievery, rottweilery. U kotów natomiast nie odnotowano przypadków choroby.

ANAPLAZMOZA – choroba powodowana przez dwa rodzaje patogenów - Anaplasma phagocytophilum i Anaplasma platys przenoszone podczas 36-48h żerowania kleszcza.

Pierwsza bakteria atakuje neutrofile (najliczniejszą grupę białych krwinek układu odpornościowego) upośledzając ich działanie. W niektórych przypadkach przebieg choroby nie jest związany z objawami klinicznymi lub po 1-2 tygodniach od zakażenia może pojawić się:gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej wymioty, biegunka, bóle stawów i kaszel.

Druga z nich atakuje trombocyty (płytki krwi), czego efektem jest spadek ich liczby mający charakter cykliczny (zmniejszenie ilości trombocytów co 7-14 dni i powrót do normy po 3-4 dniach). Choroba może mieć charakter bezobjawowy lub pojawi się gorączka (o charakterze cyklicznym – wzrost temperatury ciała pojawia się co 1-2 tygodnie i następnie po 3-4 dniach wraca do normy), apatia, spadek apetytu i masy ciała, dodatkowo powiększenie węzłów chłonnych, bladość błon śluzowych, wybroczyny w tkance podskórnej i na błonach śluzowych, krwawienie z nosa i odbytu.

 

DIROFILARIOZA – choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie Dirofilaria immitis należącego do nicieni. Wektorem patogenu są komary. Choroba najczęściej występuje w rejonach tropikalnych. W Polsce pojawia się bardzo rzadko – pierwszy przypadek dirofilariozy u psów rozpoznano w 2014r. we Wrocławiu. Rozwój pasożyta w organizmie trwa około 6 miesięcy. Dorosłe pasożyty, których długość może dochodzić do 30 cm umiejscawiają się w sercu.

Objawy uzależnione są od ilości tych nicieni. U psów w przypadku obecności tylko pojedynczych osobników objawy mogą być słabo wyrażone. Natomiast przy silnej inwazji pierwszym objawem będzie nietolerancja wysiłkowa, czyli szybsze męczenie się psa w trakcie zabawy czy częste przystawanie na spacerach. Nietolerancji wysiłkowej towarzyszy zazwyczaj przewlekły kaszel i osłabienie. U kotów choroba nie ma typowych objawów. Występuje jedynie kaszel i przyspieszenie oddechów.

 

LEISZMANIOZA – choroba wywoływana przez pierwotniaka Leishmania infantum , przenoszona jest przez owady – muchówki. Choroba występuje w krajach, gdzie średnia temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 16oC ( Basen Morza Śródziemnego, Ameryka Południowa, Bliski Wschód). Do najbardziej wrażliwych ras psów należą owczarek niemiecki, doberman, rottweiler, bokser, cocker spaniel. Występują również psy naturalnie odporne na zarażenie, jak podenco z Ibizy. Od zarażenia do wystąpienia objawów może minąć nawet kilka lat. U psów najczęściej występuje postać skórna choroby – w miejscach najbardziej wrażliwych na ukąszenia (nos, czubki uszu i brzuch) pojawiają się pęcherzyki, owrzodzenia i wyłysienia. Następnie dochodzi do złuszczenia się skóry. Oprócz wyżej wymienionych mogą pojawić się: osłabienie, krwawienie z nosa, zanik mięśni, zapalenie stawów, zapalenie oczu.

symptomy choroby nowotworowej


62

Nowotwory
Cichy zabójca niestety przychodzi często niespodziewanie, bez zapowiedzi bez objawów zwiastunowych. Często nowotwór nie daje przez długi czas żadnych objawów klinicznych albo takie które bagatelizujemy. Często nie ma zmian w badaniu krwi. Nawet wyniki są zupełnie w normie. Badania obrazowe są bardzo przydatne przy diagnozowaniu wczesnych stadiów nowotworów. A więc RTG, USG, ewentualnie TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny). Psy i koty w wieku średnim (około 8-10 lat) powinny mieć wykonane badanie usg jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Często doświadczony klinicysta lekarz weterynarii jest w stanie wykryć zmiany sugerujące nowotwór we wczesnym etapie jego rozwoju. Ostateczne rozpoznanie uzyskujemy na podstawie biopsji lub badania histopatologicznego. Im wcześniej rozpoznamy nowotwór i podejmiemy odpowiednie działanie , tym większa szansa wyleczenia całkowitego lub przedłużenia życia.
Poniżej zestawienie objawów, które powinny nas skłonić do wizyty w Przychodni weterynaryjnej.

-spadek masy ciała
Jest to bezwzględny powód konsultacji z lekarzem weterynarii. Prawie zawsze choroba nowotworowa powoduje utratę masy ciała , jest to związane ze zmianą metabolizmu organizmu zaatakowanego przez chorobę nowotworową
- spadek aktywności
zwiększona ilość snu, otępienie
Zwierzęta chore często tracą chęć do aktywności fizycznej , jeżeli twój pupil do tej pory aktywny wesoły staje się smutny, dużo śpi ma niechęć do poruszania się jest to  powód do wizyty w przychodni weterynaryjnej i zrobienia niezbędnych badań.
- guzki na skórze
Nawet niewielkie zgrubienie tkanki podskórnej może się okazać bardzo groźnym nowotworem. Każdy guz powinien zostać zbadany. Powinna być wykonana biopsja. Dotyczy to w szczególności guzów które się powiększają i są niebolesne. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych guzków. Im wcześniej wykryjemy guz nowotworowy tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie.
-nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
Jeden z najgroźniejszych nowotworów lubi umiejscawiać się w jamie ustnej często powodując stan zapalny i nieprzyjemny zapach.
-spadek apetytu
Czasami nowotwór powoduje zmniejszenie apetytu. Nie jest to objaw specyficzny tylko dla zmian nowotworowych. Warto skontrolować stan zdrowia naszego pupila u lekarza weterynarii.
-problemy z oddychaniem
Duszność, kaszel, szybsze męczenie się, przyspieszony oddech. Te objawy mogą być związane z nowotworem płuc lub zmianami przerzutowymi do płuc. Zawsze w takim wypadku powinno być wykonane zdjęcie Rtg klatki piersiowej najlepiej w 3 projekcjach grzbietowo brzusznej , bocznej na prawym boku, bocznej na lewym boku. 3 projekcje znacznie zwiększają wykrywalność niewielkich zmian w porównaniu do 1 zdjęcia Rtg. Pomocne jest również badanie USG klatki piersiowej.
-nie gojąca się rana
Jeżeli rana mimo leczenia nie goi się może to świadczyć o podłożu nowotworowym. Bezwzględnie należy pobrać biopsję i wykonać badanie cytologiczne.
-kulawizna , bolesne zgrubienia kości
Nowotwory kości są bardzo groźne. Pierwszym objawem najczęściej jest kulawizna. Z czasem pojawia się zgrubienie kości szczególnie w okolicach stawów. Często zmiany postępują bardzo szybko na przestrzeni dni tygodni. Jeśli stwierdzimy te objawy nie zwlekajmy kontrolna wizyta u lekarza i Rtg powinna być złotym standardem. Pamiętając im wcześniej wykryjemy nowotwór tym większa szansa na wyleczenie
-wymioty i biegunka
Chociaż są objawem nie specyficznym często towarzyszą niektórym typom nowotworów. Szczególnie jeśli te objawy przedłużają się lepiej skontrolować stan pupila u lekarza weterynarii niż czekać.
-bladość dziąseł
Blade błony śluzowe : spojówki, dziąsła, mogą świadczyć o niedokrwistości która towarzyszy wielu nowotworom. W takim wypadku lekarz weterynarii wykona badanie krwi oraz niezbędne badania potrzebne do zdiagnozowania przyczyny niedokrwistości.
-zaburzenia w zachowaniu
nieuzasadniona agresywność, zmiana w zachowaniu, potykanie się o przedmioty, zaburzenia neurologiczne, oczopląs. między innymi te objawy mogą się pojawiać przy nowotworach. Warto odwiedzić lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania.

Obserwujmy uważnie naszych podopiecznych żeby wychwycić pierwsze symptomy nowotworu.
Im wcześniej wykryjemy nowotwór tym większa szansa na wyleczenie.

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

 

KONTAKT

 adres ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-22.00
sobota 09.00-15.00