Wskazania do wykonania echo serca u zwierząt

Echo serca, określane również jako badanie echokardiograficzne pozwala na wykluczenie wielu chorób u zwierząt. Zazwyczaj jego wykonanie zaleca lekarz weterynarii, który podejrzewa nieprawidłowości w budowie lub pracy serca pupila po zrobieniu badań ogólnych. Jakie objawy mogą sugerować konieczność przeprowadzenia ultrasonografii serca? Jak wygląda takie badanie? Czy zwierzę trzeba do niego przygotować wcześniej?

Kiedy wykonać echo serca swojemu zwierzakowi?

Najczęściej na skierowanie pacjenta na echo serca lekarz weterynarii decyduje się po zaobserwowaniu obecności szmerów w sercu. Warto podkreślić, że nawet jeden szmer powinien zostać zbadany, ponieważ dzięki temu można rozpocząć diagnostykę określonych chorób już w ich wczesnym stadium. Kolejnym wskazaniem do przeprowadzenia opisywanego badania są stłumione tony serca.

Nie można również zapominać, że echo serca przeprowadza się po rozpoczęciu leczenia kardiologicznego w celu oceny jego skuteczności, a także sprawdzenia, czy choroba serca postępuje. Oprócz tego echo serca zwierząt nierzadko wykorzystywane jest do diagnozowania nicieni sercowych. Z kolei objawy sugerujące o konieczności przeprowadzenia wspomnianego badania, które może zauważyć właściciel to:

  • szybsze męczenie się podczas aktywności oraz osłabienie,
  • nadmierne dyszenie,
  • uciążliwy, powtarzający się kaszel.

Jeżeli więc zauważymy coś, co nas niepokoi, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii.

Jak przygotować zwierzę do badania?

Echo serca jest bezbolesne oraz nieinwazyjne i nie wymaga wcześniejszego przygotowywania zwierzęcia do jego przeprowadzenia. Warto jednak pamiętać, że badanie to mogą wykonywać jedynie gabinety weterynaryjne wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz zatrudniające specjalistów z wiedzą z zakresu kardiologii zwierząt.