Na czym polegają dyskografia, epidurografia i mielografia?

Problemy neurologiczne u zwierząt diagnozuje się przy wykorzystaniu różnych metod. Najpopularniejsze jest badanie fizykalne zwane po prostu badaniem neurologicznym. Polega na tym, że lekarz weterynarii próbuje odnaleźć ogniska zaburzeń podczas ogólnej oceny sprawności zwierzęcia i badania jego odruchów. Jeśli te wykażą nieprawidłowości, pupil jest zwykle kierowany na dalsze badania diagnostyczne, które pozwolą zidentyfikować przyczynę problemu oraz przyspieszą wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wśród takich specjalistycznych badań wymienia się dyskografię, epidurografię oraz mielografię.

Dyskografia i epidurografia – co to za badania?

Zarówno dyskografia, jak i epidurografia to rodzaj badań kontrastowych, które stosuje się w diagnostyce zwyrodnień lędźwiowo-krzyżowych takich jak np. schorzenie zwane zespołem końskiego ogona. Dyskografia polega na iniekcji środka kontrastowego do krążka międzykręgowego w kręgosłupie. Epidurografia z kolei wykonywana jest poprzez wstrzyknięcie środka kontrastowego w miejsce pomiędzy trzecim kręgiem krzyżowym a pierwszym ogonowym. W przypadku obu tych badań po iniekcji lekarz weterynarii wykonuje serie zdjęć RTG, które umożliwiają wykrycie zaburzeń w tych konkretnych odcinkach kręgosłupa.

Czym jest mielografia?

Mielografia również wiąże się z podaniem kontrastu. Takie badanie wraz z połączeniem RTG zwierząt w Krakowie wykonujemy w przychodni Dr HAU. W tym przypadku w zależności od miejsca podejrzewanych zaburzeń środek kontrastowy wprowadzamy poprzez punkcję podpotyliczną lub lędźwiową. Po iniekcji lekarz weterynarii wykonuje zdjęcia RTG, na podstawie których jest w stanie zidentyfikować np. uciski lub deformacje rdzenia kręgowego bądź inne wady wrodzone kręgosłupa. Badanie to jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym.