Leczenie porażenia jamniczego

Zaburzenia ruchu, wyraźna niechęć do spacerów, problem z wejściem po schodach, ból przy braniu pupila na ręce oraz towarzyszące temu apatia i brak apetytu to objawy, które mogą świadczyć o tzw. dyskopatii. Dyskopatia to rodzaj zwyrodnienia kręgosłupa. Konkretnie dotyczy krążków międzykręgowych, pomiędzy którymi dochodzi do przemieszczania się lub wypadania jądra miażdżystego. To z kolei prowadzi do ucisków na rdzeń kręgowy, które ograniczają zdolności ruchowe psów oraz powodują dolegliwości bólowe.

Co jest przyczyną dyskopatii?

Do rozwoju dyskopatii przyczynia się wiele czynników. Najczęściej wskazuje się na predyspozycje genetyczne. Wyróżnić można kilka ras psów, u których podatność na wystąpienie tego zwyrodnienia jest znacznie wyższa niż u innych. Do takich zalicza się przede wszystkim jamniki. Z tego powodu dyskopatię często zamiennie nazywa się również porażeniem jamniczym. Oprócz genetyki czynnikami ryzyka są też: nieprawidłowa aktywność, urazy, nadwaga oraz procesy starzenia organizmu.

Na czym polega leczenie porażenia jamniczego?

Leczenie porażenia jamniczego może przebiegać dwojako. W przypadku zaawansowanej dyskopatii, w wyniku której doszło np. do paraliżu części ciała czworonoga, konieczne bywa leczenie operacyjne. W Krakowie zabiegi chirurgiczne zwierząt w zakresie neurochirurgii wykonujemy w naszej przychodni „Dr Hau”. Znacznie częściej jednak leczenie dyskopatii u psów polega na połączeniu farmakologii i fizjoterapii. Taka terapia bazuje na stosowaniu preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz ograniczeniu ruchu w domu, w tym szczególnie chodzenia po schodach czy wskakiwania na kanapę, ale przy jednoczesnym wdrożeniu ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Wśród nich wymienia się m.in. magnetoterapię, masaże powięziowe czy bieżnie suche i wodne.