Jak przebiega biopsja kości?

Biopsja kości u zwierząt jest procedurą diagnostyczną, która polega na pobraniu próbki tkanki kostnej w celu jej analizy. Przebieg procedury może się nieznacznie różnić w zależności od zwierzęcia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego zabiegu.

Biopsja kości krok po kroku

Zwierzę jest poddawane ogólnemu znieczuleniu, aby uniknąć bólu i niepokoju podczas zabiegu. W przypadku małych zwierząt lub mniejszych kości, takich jak uda, biopsja może być wykonywana pod znieczuleniem miejscowym. Po tej czynności lekarz weterynarii wykonuje nacięcie w skórze i tkankach miękkich, aby uzyskać dostęp do kości. Używając specjalnego narzędzia, takiego jak wiertło lub igła, pobiera próbkę tkanki kostnej. Narzędzie jest delikatnie wprowadzane w kość, a następnie obracane lub delikatnie tłoczone, aby pobrać próbkę. Następnie nacięcie jest zamykane szwami lub przy użyciu opatrunku. Pobrana próbka jest analizowana w laboratorium, aby zidentyfikować i zdiagnozować ewentualne problemy związane z kością, takie jak nowotwory lub infekcje.

W jakim celu wykonuje się biopsję kości u psa?

Jako ortopeda weterynarz z Krakowa zalecam wykonanie biopsji kości u psów w celu zidentyfikowania patologii i chorób układu kostnego. Jest to jedna z bardziej precyzyjnych metod diagnostycznych, która umożliwia dokładną analizę stanu kości, tkanki kostnej, szpiku kostnego oraz innych elementów anatomicznych. Biopsja kości może być wykonana w celu zdiagnozowania wielu chorób, takich jak:

  • nowotwory kości lub szpiku kostnego,
  • choroby związane z niedoborem wapnia lub witaminy D,
  • osteoporoza,
  • osteomalacja,
  • choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • infekcje kości i szpiku kostnego,
  • choroby metaboliczne, np. choroba Pageta.