Co zrobić, kiedy pies połknie nieznany przedmiot?

Psy zamiast rąk używają pyszczka. Przenoszą w nim różnego rodzaju rzeczy — zabawki, patyki oraz inne znalezione przedmioty. Wiele z nich lubi również podgryzać różnego rodzaju rzeczy. Niestety może się zdarzyć, że pupil jakiś z nich połknie, co może być dla niego niebezpieczne. Jak reagować w takich sytuacjach? Czy lekarz weterynarii jest w stanie pomóc psu, który zje nieznany przedmiot?

Jakie są objawy świadczące o tym, że pies połknął ciało obce?

Nie jesteśmy w stanie kontrolować psa przez cały czas. Nasz czworonożny przyjaciel może zjeść coś, gdy odwrócimy wzrok lub kiedy nie będzie pod naszą opieką. Jakie objawy mogą świadczyć o zaleganiu nieznanego przedmiotu w przewodzie pokarmowym? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • nadmierny ślinotok,
  • trudności z wypróżnianiem,
  • ból brzucha,
  • kaszel albo krztuszenie się,
  • wymioty,
  • niechęć do jedzenia,
  • ospałość.

Każdy z tych objawów powinien nas zaniepokoić. Oczywiście, jeśli zauważymy, że pies zjada coś, czego nie powinien — należy od razu zareagować.

Pies połknął nieznany przedmiot — co robić?

Gdy tylko zorientujemy się, że nasz futrzasty przyjaciel połknął coś, czego nie powinien lub zaczniemy to podejrzewać, powinniśmy od razu pójść do lekarza weterynarii. Ten wykona zdjęcie RTG lub zrobi USG, aby sprawdzić, gdzie zalega przedmiot. W trudnych przypadkach przeprowadza się zabiegi chirurgiczne zwierząt, jednak warto pamiętać, że nie zawsze jest to koniecznością. Jeżeli w krótkim czasie dotrzemy do lekarza weterynarii, prawdopodobnie wywoła wymioty. W niektórych przypadkach możliwe jest także usunięcie ciała obcego endoskopowo.

Należy pamiętać również, że wielu sytuacji, w których pies połyka nieznany przedmiot, można uniknąć. Dlatego tak ważne jest, aby nie zostawiać w pobliżu zwierzaka niebezpiecznych przedmiotów oraz zwracanie uwagi na to, co nasz czworonożny przyjaciel robi podczas spacerów. Dzięki temu możemy uniknąć wielu stresujących i groźnych dla zwierzaka sytuacji.