Symptomy choroby nowotworowej

Nowotwory
Cichy zabójca niestety przychodzi często niespodziewanie, bez zapowiedzi bez objawów zwiastunowych. Często nowotwór nie daje przez długi czas żadnych objawów klinicznych albo takie które bagatelizujemy. Często nie ma zmian w badaniu krwi. Nawet wyniki są zupełnie w normie. Badania obrazowe są bardzo przydatne przy diagnozowaniu wczesnych stadiów nowotworów. A więc RTG, USG, ewentualnie TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny). Psy i koty w wieku średnim (około 8-10 lat) powinny mieć wykonane badanie usg jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Często doświadczony klinicysta lekarz weterynarii jest w stanie wykryć zmiany sugerujące nowotwór we wczesnym etapie jego rozwoju. Ostateczne rozpoznanie uzyskujemy na podstawie biopsji lub badania histopatologicznego. Im wcześniej rozpoznamy nowotwór i podejmiemy odpowiednie działanie , tym większa szansa wyleczenia całkowitego lub przedłużenia życia.
Poniżej zestawienie objawów, które powinny nas skłonić do wizyty w Przychodni weterynaryjnej.

-spadek masy ciała
Jest to bezwzględny powód konsultacji z lekarzem weterynarii. Prawie zawsze choroba nowotworowa powoduje utratę masy ciała , jest to związane ze zmianą metabolizmu organizmu zaatakowanego przez chorobę nowotworową
– spadek aktywności
zwiększona ilość snu, otępienie
Zwierzęta chore często tracą chęć do aktywności fizycznej , jeżeli twój pupil do tej pory aktywny wesoły staje się smutny, dużo śpi ma niechęć do poruszania się jest to  powód do wizyty w przychodni weterynaryjnej i zrobienia niezbędnych badań.
– guzki na skórze
Nawet niewielkie zgrubienie tkanki podskórnej może się okazać bardzo groźnym nowotworem. Każdy guz powinien zostać zbadany. Powinna być wykonana biopsja. Dotyczy to w szczególności guzów które się powiększają i są niebolesne. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych guzków. Im wcześniej wykryjemy guz nowotworowy tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie.
-nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
Jeden z najgroźniejszych nowotworów lubi umiejscawiać się w jamie ustnej często powodując stan zapalny i nieprzyjemny zapach.
-spadek apetytu
Czasami nowotwór powoduje zmniejszenie apetytu. Nie jest to objaw specyficzny tylko dla zmian nowotworowych. Warto skontrolować stan zdrowia naszego pupila u lekarza weterynarii.
-problemy z oddychaniem
Duszność, kaszel, szybsze męczenie się, przyspieszony oddech. Te objawy mogą być związane z nowotworem płuc lub zmianami przerzutowymi do płuc. Zawsze w takim wypadku powinno być wykonane zdjęcie Rtg klatki piersiowej najlepiej w 3 projekcjach grzbietowo brzusznej , bocznej na prawym boku, bocznej na lewym boku. 3 projekcje znacznie zwiększają wykrywalność niewielkich zmian w porównaniu do 1 zdjęcia Rtg. Pomocne jest również badanie USG klatki piersiowej.
-nie gojąca się rana
Jeżeli rana mimo leczenia nie goi się może to świadczyć o podłożu nowotworowym. Bezwzględnie należy pobrać biopsję i wykonać badanie cytologiczne.
-kulawizna , bolesne zgrubienia kości
Nowotwory kości są bardzo groźne. Pierwszym objawem najczęściej jest kulawizna. Z czasem pojawia się zgrubienie kości szczególnie w okolicach stawów. Często zmiany postępują bardzo szybko na przestrzeni dni tygodni. Jeśli stwierdzimy te objawy nie zwlekajmy kontrolna wizyta u lekarza i Rtg powinna być złotym standardem. Pamiętając im wcześniej wykryjemy nowotwór tym większa szansa na wyleczenie
-wymioty i biegunka
Chociaż są objawem nie specyficznym często towarzyszą niektórym typom nowotworów. Szczególnie jeśli te objawy przedłużają się lepiej skontrolować stan pupila u lekarza weterynarii niż czekać.
-bladość dziąseł
Blade błony śluzowe : spojówki, dziąsła, mogą świadczyć o niedokrwistości która towarzyszy wielu nowotworom. W takim wypadku lekarz weterynarii wykona badanie krwi oraz niezbędne badania potrzebne do zdiagnozowania przyczyny niedokrwistości.
-zaburzenia w zachowaniu
nieuzasadniona agresywność, zmiana w zachowaniu, potykanie się o przedmioty, zaburzenia neurologiczne, oczopląs. między innymi te objawy mogą się pojawiać przy nowotworach. Warto odwiedzić lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania.

Obserwujmy uważnie naszych podopiecznych żeby wychwycić pierwsze symptomy nowotworu.
Im wcześniej wykryjemy nowotwór tym większa szansa na wyleczenie.