Odrobaczenie
Pierwsze odrobaczenia powinny zostać wykonane przez hodowcę. Do ukończenia 6 miesiąca szczeniak powinien być odrobaczony co miesiąc. Po tym czasie zalecamy kontynuacje co 3-4 miesiące w zależności od narażenia środowiskowego na pasożyty wewnętrzne. Zachęcamy aby profilaktycznie raz w roku wykonać badanie kału, nawet pomimo regularnego odrobaczania.
Szczepienia
Zwykle szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym rozpoczynają się ok. 6-8 tygodnia życia, dawki przypominające należy wykonać 3-4 tyg. po poprzedniej dawce. Ostatnia dawka szczenięca powinna być podana po 16 tyg. życia (łącznie 3-4 dawki). Jako kontynuację schemat obejmuje powtórzenie po roku a następnie co 2-3 lata.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno zostać wykonane pomiędzy 12 a 16 tygodniem. Nie zalecamy łączenia tego szczepienia ze szczepieniem przeciwko pozostałym chorobom zakaźnym. Według obowiązujących w Polsce przepisów, szczepienie do należy powtarzać co roku.
W niektórych przypadkach zalecamy również szczepienie przeciwko Leptospirozie oraz Bordatella bronchiseptica.
Schemat szczepień zawsze ustalamy na pierwszej wizycie w gabinecie.
Identyfikacja
Jeśli Twój szczeniak nie został zachipowany przez hodowcę zalecamy aby to zrobić. Chip przyda się gdy zwierzę zaginie, jest również potrzebny do założenia paszportu i wyjazdu za granicę.
Profilaktyka przeciw pchłom i kleszczom
Twój szczeniak powinien być zabezpieczony przeciwko pasożytom zewnętrznym odkąd zacznie wychodzić na spacery. Kleszcze występują również w miastach. W przypadku lekkiej zimy sezon może trwać cały rok. Dopilnuj aby twój piesek był stale zabezpieczony jeśli tego potrzebuje. Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne dla psa choroby. O dostępnych preparatach dowiesz się w recepcji lub u lekarza weterynarii.
Socjalizacja a kwarantanna
Do okresu ok. 2 tygodnie po drugim szczepieniu istnieje duże ryzyko zarażenia szczeniaka. Przez ten okres powinniśmy szczególnie starać się aby pies nie miał dostępu do naszych butów w których wychodzimy na zewnątrz. Piesek do tego czasu nie powinien chodzić na spacery na własnych nogach szczególnie w miejscach uczęszczanych przez inne psy, ale namawiamy do zabierania go na spacery np. w torbie. W ten sposób pies może przyzwyczajać się do obecności innych ludzi, samochodów, psów, przejechać się samochodem czy tramwajem. W tym czasie organizujemy spotkania socjalizacyjne na bezpiecznym terenie, ze znanymi nam ludźmi i ich zdrowymi psami np. w domu.
Następnie możemy zacząć pierwsze spacery w ustronnych miejscach. Odradzamy osiedlowe trawniki. Unikamy obcych psów.
W wieku ok 3 miesięcy (zależy od indywidualnego schematu szczepień) pies może już swobodnie spacerować na zewnątrz.
Dobrym pomysłem jest psie przedszkole gdzie pieski już od 3 miesiąca mogą się uczyć pierwszych komend i socjalizacji w grupie psów.
Żywienie
Żywienie jest sprawą indywidualną. Przez pierwsze dni warto kontynuować karmę którą piesek był żywiony u hodowcy. Następnie można powoli zacząć zmieniać karmę na taką wybraną przez Państwa (należy to robić przez ok 7 dni mieszając karmy tak aby z każdym dniem podawać więcej nowej karmy a mniej starej). Proszę Pamiętać, że nietolerancje pokarmowe i alergie mogą się pojawić w każdym wieku życia psa, dlatego z rozwagą należy wprowadzać nowe produkty obserwując reakcje psa.
Nie zalecamy karmienia pokarmami przeznaczonymi dla ludzi.
Dbanie o zęby
Zęby psu należy myć codziennie szczoteczką i pastą do zębów przeznaczoną dla psów. Pierwsze próby należy wprowadzić już u szczeniąt które mają zęby mleczne. Brak prawidłowej higieny prowadzi do chorób dziąseł i zębów i wiąże się z bólem i cierpieniem zwierzęcia.
Kastracja i sterylizacja
Kastracja zwierząt jest również sprawą indywidualną. Jeśli pies nie ma być przeznaczony do rozrodu warto rozważyć zabieg chirurgicznego usunięcia gonad.
Przystosowanie środowiska
Szczeniaki mają tendencje do zjadania rzeczy niejadalnych i trujących. Należy przystosować mieszkanie/dom w którym żyje pies i usunąć z niego trujące rośliny do których mógłby mieć dostęp, jak również małe przedmioty które mógłby połknąć np. skarpety, tasiemki, śmieci. Nigdy nie zostawiaj swojego szczeniaka samego w pomieszczeniu gdzie znajdują się przedmioty które mogą mu zaszkodzić.
Rasy predysponowane do dysplazji stawów biodrowych
U ras średnich i dużych istnieje większe ryzyko rozwoju dysplazji stawów biodrowych. W przychodni DR HAU wykonujemy wczesną diagnostykę rozwoju dysplazji stawów biodrowych. W tym celu wykonuje się badanie manualne oraz zdjęcia rentgenowskie w specjalnym ułożeniu. Istotną informacją jest to że pacjent do tych badań musi zostać poddany premedykacji.