W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

Jakie wady postawy wyróżnia się u psów?


Kiedy myślimy o tym, jak psy spędzają swój czas, zwykle wyobrażamy je sobie na spacerach, zabawie bądź odpoczynku odbywającym się na naszych kolanach lub kanapie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powodem, dla których psy po szaleńczej bieganinie nie zatrzymują się w miejscu, tylko natychmiast kładą się na ziemię i w tej pozycji odzyskują siły, mogą być problemy z postawą – okazuje się bowiem, że zbyt długie stanie jest dla takich zwierząt niewygodne, męczące lub nawet bolesne.

Warto mieć to na uwadze, tym bardziej że ryzyko wystąpienia nabytych wad postawy zwiększa się wraz z takimi czynnikami jak m.in.: nadmierne karmienie, stosowanie pokarmów wysokoenergetycznych czy nadmiar wapnia w pożywieniu i suplementach. Dodatkowo wrodzone wady rozwojowe przez długi czas mogą być utajone, dopóki pies nie przejdzie gwałtownego wzrostu w pierwszych miesiącach życia.

Wady postawy, które najczęściej występują u psów

  • Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, które może być spowodowane anomaliami w obrębie kręgów, żeber lub związanych z nimi mięśni i więzadeł. U psów ras małych skolioza często występuje w wyniku śródrdzeniowych uszkodzeń rdzenia kręgowego, do których dochodzi na skutek np. jamistości rdzenia kręgowego.
  • Kifoza – łukowate wygięcie grzbietu na odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa. Szczególnie narażone są na nią rasy psów ze zwiniętymi, bardzo krótkimi lub bez ogonów, ponieważ zwiększa to ryzyko nieprawidłowego ukształtowania trzonu kręgów, co prowadzi do deformacji kręgosłupa, w tym jego skrzywienia i skręcenia.
  • Lordoza – brzuszne skrzywienie kręgosłupa, które sprawia wrażenie, jakby grzbiet zwierzęcia się „zapadał”. Wada ta może być oznaką osłabienia lub upośledzenia mięśni przykręgosłupowych, jak również być spowodowana wrodzoną deformacją kręgosłupa.

Co robić, jeśli nasz pupil ma wadę postawy?

Warto wiedzieć, że jedną z najczęstszych przyczyn uwidocznienia się u psów lordozy, kifozy bądź skoliozy jest pojawienie się tzw. kręgu połowiczego, czyli wrodzonej wady wynikającej z niewłaściwej budowy kręgów. Gdy trzon nie rozwija się równomiernie, a jedna z połówek kręgu okazuje się większa i szersza od drugiej, doprowadza to do asymetrii kręgosłupa i w zależności od umiejscowienia defektu – do określonej wady postawy. Taki stan wymaga przeprowadzenia pilnej operacyjnej korekcji wady postawy wykonywanej m.in. w krakowskiej klinice weterynaryjnej Dr HAU. Na szczęście odpowiednio wczesna diagnostyka zwyrodnienia i przeprowadzenie zabiegu przez doświadczony personel pozwalają nie tylko złagodzić ból psa, ale przede wszystkim zahamowują dalszy postęp choroby. Dodatkowo leczenie pod okiem specjalistów połączone z właściwą rehabilitacją pomoże polepszyć możliwości poruszania się zwierzęcia i zapobiec kolejnym takim zmartwieniom w przyszłości.

Wróć

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

KONTAKT

 icon-addr ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-22.00
sobota 09.00-15.00