W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?


Jak podają statystyki, otyłość jest diagnozowana u coraz większej ilości zwierząt domowych. To bardzo negatywne zjawisko, ponieważ warto pamiętać, że ma ona wpływ nie tylko na wygląd naszego pupila, ale przede wszystkim na jego stan zdrowia.

Otyłość prowadzi m.in. do gromadzenia się tkanki tłuszczowej na narządach wewnętrznych zwierzęcia, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia, chorób metabolicznych, a także do rozwoju schorzeń układu kostno-stawowego. Zwierzę, niezależnie od gatunku, traci też energię i chęć do podejmowania normalnych aktywności. Lista zagrożeń jest więc bardzo długa. Jakie są przyczyny otyłości u zwierząt domowych? I co możemy zrobić, by zapobiegać takiej sytuacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są główne przyczyny problemu?

Jedną z podstawowych przyczyn otyłości u zwierząt domowych jest zbyt mała ilość ruchu. Niestety, zdarza się, że w codziennym pośpiechu zapominamy jak ważna jest taka aktywność i odpowiednia porcja spacerów. Dla przykładu właściciele psów powinni wyprowadzać swoich podopiecznych najlepiej cztery razy dziennie, przy czym połowa z tych spacerów powinna być nieco dłuższa, tak by nasz pupil mógł się "wybiegać".

Kolejnym ważnym czynnikiem jest także dieta, a raczej nadmiar spożywanego pokarmu, który prowadzi do kumulowania się niekorzystnej dla zdrowia tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że przestrzeganie zaleceń producenta co do dziennej porcji pokarmu ma kluczowe znaczenie i decyduje o dobrym samopoczuciu naszego pupila. Dodatkowo jednym z często powtarzanych, a jednocześnie bardzo szkodliwych nawyków jest dokarmianie zwierząt resztkami z domowych posiłków. Prowadzi to do problemów trawiennych, a także do zachwiania harmonii w codziennym jadłospisie naszego pupila.

Jednak to nie koniec. Otyłość u zwierząt domowych może wynikać także z:

  • czynników genetycznych,
  • zażywania niektórych leków,
  • predyspozycji dotyczących niektórych ras,
  • występowania dodatkowych schorzeń, takich jak zaburzenia hormonalne, cukrzyca, a także niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Jak walczyć z otyłością u zwierząt?

Co więc możemy zrobić jeśli nasz zwierzak zmaga się z otyłością? Walkę o jego zdrowie powinniśmy rozpocząć od zmiany jego zachowań żywieniowych. Kluczowe znaczenie ma zmiana dotychczas stosowanej karmy na produkt o obniżonej zawartości kalorii, który jest jednocześnie bogaty w błonnik. Obecność tego składnika sprawi, że nasz zwierzak będzie czuł mniejszy głód, a jednocześnie poprawią się jego procesy trawienne. Warto także pamiętać o stałych porach podawania posiłków oraz o skróceniu przerw między poszczególnymi porcjami.

Kolejnym krokiem jest stopniowe zwiększenie ilości codziennej aktywności fizycznej. Przez wyznaczony okres możemy zwiększać długość spacerów o kilka minut, tak by osiągnąć założony wcześniej cel np. dwa spacery po pół godziny, dwa po dziesięć minut.

Warto podkreślić, że wszelkie zmiany warto wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie nam, jak mądrze zmienić dietę naszego pupila i jaki rodzaj aktywności fizycznej warto wybrać. Jeśli stan naszego zwierzaka jest zaawansowany, pomoże też zweryfikować, czy na jego zdrowie nie wpływają dodatkowe czynniki, których nie jesteśmy świadomi.

Wróć

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

KONTAKT

 icon-addr ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-22.00
sobota 09.00-15.00