Jak można wykryć nowotwór u zwierząt?

Gdy zachowanie lub wygląd ukochanego zwierzątka niepokoi jego opiekuna, warto bezzwłocznie skontaktować się z kliniką weterynaryjną. Wówczas jest możliwe wyjaśnienie źródła obaw. Warto pamiętać, że poddając zwierzę specjalistycznym badaniom, dajemy mu szansę na uniknięcie poważnych powikłań, np. w sytuacji wykrycia nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek rakowych u zwierząt? Zapraszamy do lektury.

Jakie objawy u psa lub kota mogą świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej?

Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien nas zaalarmować, jest chudnięcie zwierzęcia mimo racjonalnej i zbilansowanej diety, a ponadto, gdy zaobserwujemy, że jego brzuch staje się coraz większy. Podczas rozwoju zmian nowotworowych zmienia się metabolizm organizmu zwierzęcia.

Jeżeli twój pupil przeważnie jest energiczny, wesoły i skory do zabaw, powinny zaalarmować  takie objawy jak nadmierna senność, otępienie, smutek, niechęć do poruszania się oraz wiotkość lub sztywność kończyn.

Blade spojówki i dziąsła mogą być objawem niedokrwistości, którą należy zdiagnozować i leczyć. Niedokrwistość  może być objawem towarzyszącym w wielu nowotworach.

W przypadku, gdy twój czworonożny przyjaciel ma przyspieszony oddech, szybko się męczy, a co gorsze kaszle lub ma duszności. Niezwłocznie należy zgłosić się do przychodni weterynaryjnej. Objawy tego typu mogą świadczyć o tym, że zwierzę choruje na nowotwór płuc, a nawet mogą już występować zmiany przerzutowe do płuc.

Z kolei nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia nie musi świadczyć jedynie o problemach z osadem lub płytką bakteryjną uzębienia. Warto zgłosić się na wizytę do lekarza weterynarii, aby ustalić przyczynę takiego stanu, ponieważ w jamie ustnej może rozwijać się jeden z najgroźniejszych nowotworów.

Innymi poważnymi symptomami są problem z oddawaniem moczu i kału, wszelkie krwawienia, niegojące się mimo leczenia rany, narośle, zgrubienia oraz inne zmiany skórne. Ich obecność powinna skłonić nas do pilnej wizyty w klinice weterynaryjnej. Może to świadczyć o rozwoju nowotworu.

Standardowe badania przeprowadzane w kierunku wykrycia nowotworu u zwierząt

Gdy zgłosimy się do lekarza weterynarii, bardzo ważny jest wywiad przeprowadzony z opiekunem zwierzęcia. Lekarz, oglądając zwierzę, oceni kształty narządów, a ponadto przeprowadzi morfologiczne badanie krwi, które jest szczególnie ważne przy podejrzeniu chłoniaka. Warto jednak mieć świadomość, że w najwcześniejszym stadium rozwoju nowotworu, zmiany we krwi często nie występują lub są symboliczne, a wówczas wyniki są  w normie. W takiej sytuacji najbardziej miarodajne są badania obrazowe RTG, USG, TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny).

Pamiętajmy, że psy i koty w wieku powyżej 8-10 lat powinny być badane profilaktycznie. Należy poddać zwierzę  kontrolnemu badaniu USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. W razie konieczności również TK oraz MRI.

Kolejnym etapem diagnostyki w kierunku wykrycia nowotworu jest wykonanie biopsji narządów, w których wykryto zmiany. W przychodni weterynaryjnej Dr HAU wykonujemy biopsję cienkoigłową, która pozwala ustalić liczbę i rodzaj komórek, zlokalizowanych w rejonie zmiany. Badanie to nie tylko pozwala wstępnie rozpoznać zmiany, ale również zaplanować zabieg chirurgiczny oraz  margines cięcia. Jest małoinwazyjne i niebolesne, a ocenę wykonujemy na miejscu.

Po uzyskaniu wyniku biopsji lekarz i opiekun zwierzęcia podejmują wspólnie decyzję o przeprowadzeniu chirurgicznego usunięcia zmian. Następnie, aby ocenić stopień złośliwości oraz zróżnicowanie komórek nowotworowych wykonywane jest badanie histopatologiczne i imunohistochemiczne. Uzyskawszy wynik, w razie potrzeby, lekarz weterynarii za zgodą właściciela poddaje zwierzę chemioterapii lub radioterapii.

Wczesna diagnostyka zwiększa szanse naszego czworonożnego ulubieńca na całkowite wyleczenie. Zachęcamy Państwa do regularnych wizyt oraz badań kontrolnych.