W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

Jak można wykryć nowotwór u zwierząt?


Gdy zachowanie lub wygląd ukochanego zwierzątka niepokoi jego opiekuna, warto bezzwłocznie skontaktować się z kliniką weterynaryjną. Wówczas jest możliwe wyjaśnienie źródła obaw. Warto pamiętać, że poddając zwierzę specjalistycznym badaniom, dajemy mu szansę na uniknięcie poważnych powikłań, np. w sytuacji wykrycia nowotworu. Jakie badania należy wykonać, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek rakowych u zwierząt? Zapraszamy do lektury.

Jakie objawy u psa lub kota mogą świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej?

Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien nas zaalarmować, jest chudnięcie zwierzęcia mimo racjonalnej i zbilansowanej diety, a ponadto, gdy zaobserwujemy, że jego brzuch staje się coraz większy. Podczas rozwoju zmian nowotworowych zmienia się metabolizm organizmu zwierzęcia.

Jeżeli twój pupil przeważnie jest energiczny, wesoły i skory do zabaw, powinny zaalarmować  takie objawy jak nadmierna senność, otępienie, smutek, niechęć do poruszania się oraz wiotkość lub sztywność kończyn.

Blade spojówki i dziąsła mogą być objawem niedokrwistości, którą należy zdiagnozować i leczyć. Niedokrwistość  może być objawem towarzyszącym w wielu nowotworach.

W przypadku, gdy twój czworonożny przyjaciel ma przyspieszony oddech, szybko się męczy, a co gorsze kaszle lub ma duszności. Niezwłocznie należy zgłosić się do przychodni weterynaryjnej. Objawy tego typu mogą świadczyć o tym, że zwierzę choruje na nowotwór płuc, a nawet mogą już występować zmiany przerzutowe do płuc.

Z kolei nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia nie musi świadczyć jedynie o problemach z osadem lub płytką bakteryjną uzębienia. Warto zgłosić się na wizytę do lekarza weterynarii, aby ustalić przyczynę takiego stanu, ponieważ w jamie ustnej może rozwijać się jeden z najgroźniejszych nowotworów.

Innymi poważnymi symptomami są problem z oddawaniem moczu i kału, wszelkie krwawienia, niegojące się mimo leczenia rany, narośle, zgrubienia oraz inne zmiany skórne. Ich obecność powinna skłonić nas do pilnej wizyty w klinice weterynaryjnej. Może to świadczyć o rozwoju nowotworu.

Standardowe badania przeprowadzane w kierunku wykrycia nowotworu u zwierząt

Gdy zgłosimy się do lekarza weterynarii, bardzo ważny jest wywiad przeprowadzony z opiekunem zwierzęcia. Lekarz, oglądając zwierzę, oceni kształty narządów, a ponadto przeprowadzi morfologiczne badanie krwi, które jest szczególnie ważne przy podejrzeniu chłoniaka. Warto jednak mieć świadomość, że w najwcześniejszym stadium rozwoju nowotworu, zmiany we krwi często nie występują lub są symboliczne, a wówczas wyniki są  w normie. W takiej sytuacji najbardziej miarodajne są badania obrazowe RTG, USG, TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny).

Pamiętajmy, że psy i koty w wieku powyżej 8-10 lat powinny być badane profilaktycznie. Należy poddać zwierzę  kontrolnemu badaniu USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. W razie konieczności również TK oraz MRI.

Kolejnym etapem diagnostyki w kierunku wykrycia nowotworu jest wykonanie biopsji narządów, w których wykryto zmiany. W przychodni weterynaryjnej Dr HAU wykonujemy biopsję cienkoigłową, która pozwala ustalić liczbę i rodzaj komórek, zlokalizowanych w rejonie zmiany. Badanie to nie tylko pozwala wstępnie rozpoznać zmiany, ale również zaplanować zabieg chirurgiczny oraz  margines cięcia. Jest małoinwazyjne i niebolesne, a ocenę wykonujemy na miejscu.

Po uzyskaniu wyniku biopsji lekarz i opiekun zwierzęcia podejmują wspólnie decyzję o przeprowadzeniu chirurgicznego usunięcia zmian. Następnie, aby ocenić stopień złośliwości oraz zróżnicowanie komórek nowotworowych wykonywane jest badanie histopatologiczne i imunohistochemiczne. Uzyskawszy wynik, w razie potrzeby, lekarz weterynarii za zgodą właściciela poddaje zwierzę chemioterapii lub radioterapii.

Wczesna diagnostyka zwiększa szanse naszego czworonożnego ulubieńca na całkowite wyleczenie. Zachęcamy Państwa do regularnych wizyt oraz badań kontrolnych.

Wróć

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

KONTAKT

 icon-addr ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-22.00
sobota 09.00-15.00