W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

ECHO SERCA w Krakowie

W ramach diagnostyki obrazowej wykonujemy pełne badanie echokardiograficzne u zwierząt, czyli tzw. echo serca. Dysponujemy nowoczesnym aparatem echokardiograficznym klasy Premium - Esaote MyLab Class C, wyposażonym m.in. w dwie głowice sektorowe, pozwalające zbadać serce każdej wielkości, od szczura, przez fretkę po kota i psa - nawet największego. Aparat wyposażony jest w color doppler, PW doppler, CW doppler.

Badanie echokardiograficzne pozwala w sposób nieinwazyjny zobrazować morfologię serca, przedstawia anatomiczny obraz narządu oraz jego pracę. Umożliwia diagnostykę schorzeń kardiologicznych nawet we wczesnej fazie choroby. Ułatwia precyzyjną ocenę wielkości jam serca i jakości jego pracy. Echo serca u zwierząt pomaga stwierdzić, czy mamy do czynienia z powiększeniem wymiarów serca, z chorobami mięśnia sercowego, worka osierdziowego, z defektem zastawki, ze zmianami nowotworowymi w obrębie serca oraz głównych naczyń, czy z wadami serca wrodzonymi. Dobrze w tym celu rozszerzyć diagnostykę również o kontrolne badanie RTG klatki piersiowej, co pozwoli odróżnić schorzenia serca od chorób układu oddechowego.

Dzięki urządzeniu do echokardiografii jesteśmy w stanie analizować zaburzenia rytmu serca nie tylko podczas badania, możemy też wychwycić wszelkie niemiarowości występujące w ciągu doby.

 

Wskazania do badania echokardiograficznego

Echo serca wykonuje się u zwierząt zawsze wtedy, gdy lekarz ma podejrzenie nieprawidłowości pracy lub budowy serca. Badanie przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania problemu. Ponadto wykonuje się je również w trakcie leczenia kardiologicznego, by móc odpowiednio monitorować przebieg choroby.

 

Najczęstsze wskazania do badania echokardiograficznego to:

  • obecność szmerów w sercu (każdy - nawet pojedynczy szmer zaobserwowany przez lekarza internistę stanowi podstawę skierowania na echo serca),
  • ocena leczenia kardiologicznego,
  • ocena postępu choroby serca,
  • podejrzenie choroby serca (nawet w świetle braku wystąpienia szmerów sercowych),
  • stłumione tony serca.

Co więcej, niektóre rasy kotów każdorazowo przed zabiegiem w znieczuleniu powinny poddać się temu badaniu, pozwala ono bowiem stwierdzić ryzyko wystąpienia nieprawidłowej reakcji na standardowo stosowane anestetyki i podjąć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania zagrożenia.

 

Jak przygotować zwierzę do echa serca?

Echo serca zwierząt jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Właściwie nie wymaga specjalnych przygotowań, poza ewentualnym wygoleniem zwierzaka o długim włosiu, za co odpowiada lekarz przeprowadzający badanie. Jako że badanie trwa dość długo, warto uzbroić się w cierpliwość. Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej Pupila, gdyż niejednokrotnie ma to duży wpływ na postawienie diagnozy i dobór odpowiedniej terapii.

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

 

KONTAKT

 adres ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-20.00
sobota 09.00-14.00