Lek. wet. Paweł Mucha wykonuje w naszej przychodni cytologię zwierząt. Wynik badania cytologicznego otrzymywany jest jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu możemy bardzo szybko postawić prawidłową diagnozę. Badanie to jest niezbędne do rozpoznania różnego typu nowotworów u zwierząt. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej wyleczenie. Znaczenie badań cytologicznych w diagnostyce zwierząt jest więc niezwykle istotne. Wykonanie biopsji oraz późniejsza ocena pobranych tkanek jest podstawą nie tylko rozpoznania, ale również doboru celowanego leczenia.
Wskazania do cytologii - Co powinno zaniepokoić właściciela zwierzaka?
Spostrzeżenie nawet najmniejszego guzka to bezwzględna konieczność wizyty u weterynarza, który określi czy mamy do czynienia z procesem nowotworowym i w celu dalszej diagnostyki wykona badanie - cytologię zwierząt. Nie zawsze jednak takowy guz pojawia się na ciele zwierzaka. Nowotwory mają bowiem wiele innych objawów, które powinny zaniepokoić właściciela i sprawić, by udał się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii. Są to między innymi wszelkie zmiany na skórze oraz błonach śluzowych. O tym, że dzieje się coś niepokojącego może świadczyć również źle gojąca się rana oraz zmiany w zachowaniu zwierzęcia, na przykład brak apetytu, utrata wagi czy osowiałość. Wszystkie te symptomy są wskazaniem do odwiedzenia weterynarza oraz ewentualnie późniejszego szukania pomocy u specjalisty z dziedziny onkologii weterynaryjnej.
Cytologia a biopsja
Biopsja jest jedną z najprostszych technik diagnostycznych, które pozwalają na postawienie rozpoznania klinicznego i stwierdzenie zaburzeń oraz procesów patologicznych toczących się w danym narządzie lub tkance. Polega na pobraniu materiału tkankowego, który zwany jest bioptatem, a następnie poddanie go ocenie w badaniu mikroskopowym. Jednym z rodzajów takiego badania jest właśnie cytologia, która przeprowadzana jest przez lekarza weterynarii, mającego doświadczenie w ocenie preparatów. Badania cytologiczne zwierząt są istotne nie tylko w samym procesie diagnostycznym. Na przykład wynik biopsji cienkoigłowej ma również duże znaczenie dla przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego u zwierząt, gdyż pomaga wyznaczyć margines cięcia chirurgicznego przy usuwaniu guza.
W klinice Dr HAU wykonujemy:
- biopsje cienko i gruboigłowe,
- biopsja szpiku kostnego,
- biopsja kości,
- biopsja guzów skóry i tkanki podskórnej,
- biopsja narządów wewnętrznych pod kontrolą USG,
- biopsja guzów na terenie klatki piersiowej.