W nagłych przypadkach DYŻUR TELEFONICZNY 
tel. 126580072

Cytologia dla zwierząt - badanie na miejscu w Krakowie

Lek. wet. Paweł Mucha wykonuje w naszej przychodni cytologię zwierząt. Wynik badania cytologicznego otrzymywany jest jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu możemy bardzo szybko postawić prawidłową diagnozę. Badanie to jest niezbędne do rozpoznania różnego typu nowotworów u zwierząt. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej wyleczenie. Znaczenie badań cytologicznych w diagnostyce zwierząt jest więc niezwykle istotne. Wykonanie biopsji oraz późniejsza ocena pobranych tkanek jest podstawą nie tylko rozpoznania, ale również doboru celowanego leczenia.

 

Wskazania do cytologii - Co powinno zaniepokoić właściciela zwierzaka?

Spostrzeżenie nawet najmniejszego guzka to bezwzględna konieczność wizyty u weterynarza, który określi czy mamy do czynienia z procesem nowotworowym i w celu dalszej diagnostyki wykona badanie - cytologię zwierząt. Nie zawsze jednak takowy guz pojawia się na ciele zwierzaka. Nowotwory mają bowiem wiele innych objawów, które powinny zaniepokoić właściciela i sprawić, by udał się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii. Są to między innymi wszelkie zmiany na skórze oraz błonach śluzowych. O tym, że dzieje się coś niepokojącego może świadczyć również źle gojąca się rana oraz zmiany w zachowaniu zwierzęcia, na przykład brak apetytu, utrata wagi czy osowiałość. Wszystkie te symptomy są wskazaniem do odwiedzenia weterynarza oraz ewentualnie późniejszego szukania pomocy u specjalisty z dziedziny onkologii weterynaryjnej.

 

Cytologia a biopsja

Biopsja jest jedną z najprostszych technik diagnostycznych, które pozwalają na postawienie rozpoznania klinicznego i stwierdzenie zaburzeń oraz procesów patologicznych toczących się w danym narządzie lub tkance. Polega na pobraniu materiału tkankowego, który zwany jest bioptatem, a następnie poddanie go ocenie w badaniu mikroskopowym. Jednym z rodzajów takiego badania jest właśnie cytologia, która przeprowadzana jest przez lekarza weterynarii, mającego doświadczenie w ocenie preparatów. Badania cytologiczne zwierząt są istotne nie tylko w samym procesie diagnostycznym. Na przykład wynik biopsji cienkoigłowej ma również duże znaczenie dla przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego u zwierząt, gdyż pomaga wyznaczyć margines cięcia chirurgicznego przy usuwaniu guza.

 

W klinice Dr HAU wykonujemy:

  • biopsje cienko i gruboigłowe,
  • biopsja szpiku kostnego,
  • biopsja kości,
  • biopsja guzów skóry i tkanki podskórnej,
  • biopsja narządów wewnętrznych pod kontrolą USG,
  • biopsja guzów na terenie klatki piersiowej.

PARTNERZY

naczterechlapach.pl
laboratoria weterynaryjne
Alab, Vetlab, Laboklin, Idexx

STRONY SERWISU

 

 

KONTAKT

 adres ul. Mała Góra 71 A
30-864 Kraków
 phone tel. 12 658 00 72

 email kontakt@drhau.pl
 watch

Godziny otwarcia
pon-pt 08.00-22.00
sobota 09.00-15.00