Jak dbać o zęby pupila?

Zęby psa spełniają bardzo ważną funkcję. Jako że psy są mięsożerne, to ich zęby służą do łamania kości i rozrywania mięsa, a więc umożliwiają pupilowi prawidłowe odżywianie. Żeby zęby psa dobrze odgrywały swoją rolę, muszą być zdrowe i dobrze zadbane. Zasadniczo odporne są one na próchnicę. Narażone są jednak za to na innego rodzaju przypadłości. Jaki mają one charakter?

Zagrożenie dla zębów pupili

Karmy dla psów powodują, że na zębach zwierząt odkłada się osad, który przyczynia się do tworzenia kamienia. Zbyt duża ilość kamienia powoduje zaś trudności z przyjmowaniem pokarmu, ból oraz nieprzyjemny zapach z pyska. O ile osad usuwa się dość łatwo, to z kamieniem jest już większy problem. W dodatku znajdujące się na nim bakterie mogą przedostawać się z jamy ustnej do wnętrza organizmu i powodować stany zapalne nie tylko dziąseł, ale i innych części ciała. Zapalenie dziąseł jest zaś o tyle groźne, że skutkuje parodontozą i rozchwianiem zębów. Jedyną radą na ten stan pozostaje często usunięcie chorych zębów.

Porady żywieniowe i higieniczne

Pierwszym krokiem do zadbania o szczękę pupila może być wprowadzenie prawidłowej diety. To w końcu określone produkty żywnościowe powodują osadzanie się na zębach kamienia. Po pierwsze warto zadbać o to, żeby karma, którą podajemy naszemu pupilowi, była wysokiej jakości. Ponadto dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się kamienia jest dostarczanie psu twardych przekąsek i gryzaków. Mocowanie się z nimi pozwoli oczyścić zęby z kamienia. Należy też co jakiś czas podawać psu duże kawałki surowego mięsa. Mogą one bowiem pełnić taką samą funkcję co gryzaki czy twarde przekąski. Jeśli zaś chodzi o kości podawane zwierzęciu, to muszą one być dostosowane do jego możliwości. Jeżeli będą za duże w stosunku do szczęki, to podczas rozgryzania pupilowi może się przydarzyć złamanie zęba.

Innym sposobem na zatroszczenie się o stan zębów psa, oprócz odpowiedniej diety, jest także właściwa higiena. Jednym ze sposobów zadbania o nią jest stosowanie takich preparatów jak pasta do zębów dla psów. Innym rodzajem środków czyszczących są żele oraz chusteczki do zębów. Niezależnie od rodzaju stosowanego środka, warto pamiętać o tym, aby aplikować go regularnie. Tylko to pozwoli bowiem zapewnić odpowiednią profilaktykę przed dokuczliwymi przypadłościami.