Chirurgia kręgosłupa u zwierząt?

Zabiegi chirurgiczne kręgosłupa u zwierząt to jedne z trudniejszych operacji. Są one przeprowadzane w pełnej narkozie, ze szczególnym uwzględnieniem zniwelowania bólu pooperacyjnego dla maksymalnego ułatwienia rekonwalescencji pacjentów. Jakie są najczęstsze zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa u zwierząt i w jakich przypadkach są one wykonywane?

Laminektomia

Laminektomia to procedura, która polega na usunięciu części kości bądź krążka międzykręgowego, które uciskają korzenie nerwowe, doprowadzając tym samym do bólu. Zalecenie do jej wykonania pojawia się np. przy zespole końskiego ogona występującym u psów, najczęściej u samców owczarków niemieckich. Jest to wywołane specyficzną budową, gdy połączenie kości krzyżowej oraz kręgu lędźwiowego, poddawane jest sporym obciążeniom. Jeśli jest ono zbyt duże, np. w wyniku zawyżonej masy ciała, pojawiają się bolesne zwyrodnienia i deformacje. Wówczas może pojawić się wskazanie do laminektomii, którą wykonujemy także w naszej przychodni weterynaryjnej.

Hemilaminektomia

Hemilaminektomia to zabieg chirurgiczny na rdzeniu kręgowym zwierzęcia, gdy usuwa się część tarczy międzykręgowej powodującej ucisk, a tym samym ostry i przewlekły ból, problemy neurologiczne i kłopoty z oddawaniem moczu. Operacja ta jest najbardziej skuteczna w przeciągu doby od pojawiania się niepokojących objawów, równie ważne jest jednak postępowanie po zabiegu mające przyspieszyć powrót do zdrowia. Duże znaczenie ma przede wszystkim prawidłowo przeprowadzana rehabilitacja, w tym zabiegi elektroterapii i ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Ventral slot

Zabieg chirurgiczny określany mianem ventral slot wykonywany jest u psów, u których występuje potrzeba dekompresji kręgosłupa w odcinku szyjnym. Procedura dotarcia do rdzenia kręgowego odbywa się z pozycji odcinka szyjnego, skąd można usunąć uciskający fragment.

W przypadku schorzeń występujących u zwierząt pierwszym krokiem jest prawidłowa diagnostyka, a następnie wdrożenie odpowiednich, całościowych metod leczenia. Przy zabiegach chirurgii kręgosłupa, w naszej przychodni weterynaryjnej przywiązujemy ogromną wagę nie tylko do samych procedur medycznych, ale także wspieramy zwierzę na każdym etapie pooperacyjnym, przekazując także wiedzę odnośnie prawidłowego postępowania jego właścicielowi.