SZMERY W SERCU – JAKIE PODJĄĆ DZIAŁANIA?

Obecność szmerów w sercu to nierzadko jeden z pierwszych zwiastunów chorób serca u zwierząt. Dlatego też tak ważne jest, by w przypadku ich usłyszenia zdecydować się na pogłębioną diagnostykę. Jak powinno wyglądać to w praktyce?

Czym są szmery serca u psów?

Szmery serca określane są jako przedłużająca seria drgań, która dochodzi z naczyń krwionośnych, albo właśnie z serca. Przyczyn może być wiele, od osłabienia i infekcji, przez zmiany chorobowe, aż po guzy i narośle, które najczęściej wymagają przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Jak jednak wykryć problem? Oczywiście nie można zrobić tego samodzielnie w zaciszu własnego domu. Można jednak dostrzec, że zwierzak przejawia różnego rodzaju nietypowe lub niespotykane wcześniej zachowania. Uwagę powinny zwrócić w szczególności takie symptomy jak:

  • trudności z oddychaniem i poruszaniem się,
  • niechęć do aktywności fizycznej,
  • obrzęki na ciele, w tym zwłaszcza w okolicach brzucha,
  • ogólne osłabienie i nadmierna senność.

W takiej sytuacji należy bezwzględnie udać się do weterynarza.

Diagnostyka

W przypadku podejrzenia szmerów w sercu niezbędna jest pogłębiona diagnostyka. Podstawą jest w tym przypadku badanie echo serca, które można przeprowadzić również w naszym gabinecie. Jest ono wykonywane przy użyciu nowoczesnego aparatu pozwalającego na zbadanie nie tylko serca psów, ale również zwierząt tak małych jak szczury. Dodatkowo echo serca pozwala na wykrycie chorób we wczesnej fazie i tym samym na wdrożenie odpowiednich metod terapii.

Dopasowane leczenie

W przypadku wykrycia szmerów w sercu konieczne będzie leczenie. Zawsze jest ono uzależnione od tego, w jakim stanie jest zwierzę oraz na jakim etapie została wyryta choroba. Weterynarz musi zbadać zwierzę również pod kątem chorób współtowarzyszących tak, aby wskazać najlepsze metody radzenia sobie z przypadłością. Bliska musi być też współpraca z właścicielem, który powinien stosować się do zaleceń.

Jak widać w przypadku szmerów w sercu absolutną podstawą jest ich nieignorowanie oraz jak najszybsze udanie się do weterynarza. Ten ostatni dzięki kompleksowym badaniom, w tym echo serca, będzie w stanie stwierdzić lub wykluczyć przypadłość oraz wskazać na najlepsze metody leczenia. Takimi przypadkami zajmujemy się również w naszej przychodni weterynaryjnej, do której serdecznie zapraszamy właścicieli psów, kotów i innych zwierząt domowych.