Jak leczyć dysplazję stawów łokciowych czy biodrowych?

Dysplazja to schorzenie polegające na nieprawidłowym rozwoju struktur stawowych. Może być to niedorozwój albo rozluźnienie w obrębie stawu. To schorzenie jest najczęściej uwarunkowane genetycznie. Sposób leczenia dysplazji dostosowywany jest do wieku psa, stopnia zaawansowania choroby oraz wyników badań. Im szybciej wdroży się leczenie, tym większa jest szansa na polepszenie sprawności ruchowej zwierzęcia.

Leczenie operacyjne dysplazji

Zwierzę z dysplazją czuje dyskomfort oraz ból podczas poruszania się. Z wiekiem stan się pogarsza i ból staje się coraz silniejszy. Zaawansowaną chorobę leczy się operacyjnie. Zabiegami, które wykonuje się w leczeniu tego schorzenia, jest np. dekapitacja głowy kości udowej. Polega ona na usunięciu głowy i szyjki kości udowej.

Innym zabiegiem jest endoprotezowanie stawów biodrowych. Polega ono na wymianie stawu poprzez usunięcie szyjki i głowy udowej i wprowadzeniu na jej miejsce enoprotezy ze stopów metali.

U młodych psów, u których zachodzi podejrzenie dysplazji, wykonuje się symfizjodezę łonową. Jest to procedura profilaktyczna, polegająca na zamknięciu spojenia łonowego, przez co zmienia się ukątowanie w stawie.

Rehabilitacja w dysplazji stawu biodrowego i łokciowego

Leczenie dysplazji można wspomóc zabiegami rehabilitacyjnymi, w których trakcie wzmacnia się struktury okołostawowe. Dzięki temu dochodzi do złagodzenia dyskomfortu i kulawizny psa. Przykładem zabiegu rehabilitacyjnego, który jest pomocny w dysplazji, jest hydroterapia.

Poza zabiegami rehabilitacyjnymi na zdrowie psa warto wpływać dzięki wartościowemu pożywieniu. Chory pies niechętnie się rusza, co może powodować nadwagę, która jest szczególnie niewskazana dla psów cierpiących na dysplazję. Dieta powinna być przystosowana do potrzeb psa, a wagę zwierzęcia należy systematycznie kontrolować. Do diety można również dołączyć preparaty mineralno-witaminowe. Pomocne są produkty zawierające glukozaminę i siarczan chondroityny.

Należy również dać zwierzęciu odpowiednią dawkę spokoju i wypoczynku. Pies w czasie powrotu do zdrowia powinien bardzo dużo wypoczywać.