Czy znieczulenie wziewne jest bezpieczne?

Czworonogi traktujemy jak prawowitych członków rodziny. Nie wyobrażamy sobie tego inaczej. Towarzyszą nam w każdej sytuacji, trwają wiernie przy naszym boku, czy wyjeżdżają z nami na wakacje. Dlatego tak ciężko się nam pogodzić z ich chorobą. W wielu przypadkach potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu czy operacji w znieczuleniu, co wywołuje nasz niepokój o ukochanego czworonoga.

Znieczulenie czworonogów

Jak u każdego człowieka tak i u czworonogów – zabieg z użyciem narkozy wiąże się z ryzykiem. Jednak rozwój weterynarii, a zwłaszcza anestezjologii weterynaryjnej, procedury przygotowania pacjenta do zabiegu, szereg przeprowadzanych badań i dobór najbezpieczniejszego znieczulenia, zmniejsza to ryzyko.

Wyróżniamy kilka rodzajów znieczulenia:

  • sedacja;
  • premedykacja;
  • znieczulenie ogólne (narkoza);
  • znieczulenie infuzyjne;
  • znieczulenie wziewne (inhalacyjne).

Znieczulenie jest dobierane indywidualnie dla każdego czworonoga, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia i zabieg, jakiemu zostanie poddany. Coraz częściej jednak stosowane jest znieczulenie wziewne, które obecnie jest jednym z najbezpieczniejszych metod usypiania pacjenta do zabiegu.

Znieczulenie wziewne

Zwierzę przed zabiegiem czy operacją zostaje najpierw zaintubowane. Bezpośrednio do układu oddechowego dostaje tlen anestetyczny oraz isofluoran. Stosując ten rodzaj znieczulenia, lekarze mają najlepszą kontrolę nad jego głębokością i czasem, ponadto daje to możliwość precyzyjnego sterowania podawaną mieszanką. Jak podczas każdej operacji, mogą się pojawić komplikacje czy zaburzenia parametrów życiowych, ale dzięki zastosowaniu znieczulenia wziewnego, pacjent niemal natychmiast może odzyskać przytomność poprzez odłączenie dopływu środka usypiającego.

Zaletą narkozy wziewnej jest zapobieganie niedotlenienia poprzez stałą podaż tlenu oraz możliwość wdrożenia sztucznego oddychania w razie niewydolności oddechowej dzięki intubacji.

Dzięki temu, że podawane anestetyki są w większości wydalane w niezmienionej formie poprzez układ oddechowy, zdecydowanie mniej obciążają organizm i znieczulenie wziewne może tym samym być stosowane u zwierząt z niewydolnością wątroby i nerek, z chorobami układu krążenia, w podeszłym wieku czy podczas cesarskiego cięcia. Po zastosowaniu znieczulenia wziewnego pacjenci szybciej do siebie dochodzą.